Як вибрати Wifi маршрутизатор (роутер) для будинку

8.6/10 - (7 votes)

Час летить дуже швидко і якщо раніше було “круто” мати стаціонарний комп’ютер, підключений до інтернет, то зараз це вже “буденна” річ. У більшості в будинку вже є безліч сучасних електронних пристроїв, таких як ноутбуки (нетбуки), телевізори з мережевим інтерфейсом, планшети, смартфони, мережеві принтери. Виходячи з цього рано чи пізно виникають питання: “Як підключити всі ці пристрої до мережі Інтернет?”, “Як вибрати і який купити Wi-Fi роутер для дому?”

Багато хто йде в магазин і купують найдешевші пристрої, але відразу ж мають безліч неприємностей, про які вони навіть не замислювалися, наприклад, роутер ріже швидкість, постійно зависає, сильно гріється, зв’язок постійно рветься та інше.

Давайте спробуємо розібратись.

Що ж все-таки це за пристрій “роутер”?

Маршрутизатор (англ. Router, транслітерація на російську – “роутер”) – електронний пристрій, який використовується для об’єднання двох або більше мереж та керує процесом маршрутизації, тобто на підставі інформації про топологію мережі і встановлених правил приймає рішення про пересилання пакетів мережевого рівня між різними сегментами мережі. У нашому випадку, маршрутизатор повинен об’єднати 2 мережі – глобальну мережу Інтернет і нашу локальну домашню мережу. Слід зазначити, що назва “роутер” у пошукових запитах і, відповідно, в повсякденній мові зустрічається набагато частіше, ніж “маршрутизатор”.

Що необхідно знати про Wi-Fi при виборі роутера для будинку?

Більшість домашніх пристроїв (смартфони, планшети і т.д.) можуть бути підключені до мережі тільки через Wi-Fi, тому в подальшому ми будемо говорити про Wi-fi роутери.

Розглянемо основні стандарти Wi-Fi

Прийом-передача даних за стандартом Wi-Fi може бути в декількох діапазонах. Основні діапазони представлені нижче:

2,4 ГГц – найбільш популярний, тому в більшості місць сильно перевантажений, що негативно може позначитися на швидкості передачі даних. У той же час, роботу в цьому діапазоні підтримує більшість сучасних гаджетів. При маркування пристрою використовується “2” ;

5 ГГц – менш популярний. Багато провайдерів використовують цей діапазон для подачі інтернету, якщо це зробити по провідному інтерфейсу неможливо. Деякі сучасні пристрої підтримують обидва діапазону. При маркування пристрою використовується “5”.

Існують також пристрої для роботи в інших діапазонах (наприклад, 3 ГГц або 900 МГц). Але 99% домашніх пристроїв такі частоти не підтримують. Передача даних по Wi-Fi здійснюється згідно певних стандартів.

У таблиці представлені основні характеристики, які необхідно розуміти при виборі Wi-Fi маршрутизатора:

Стандарт Діапазон Максимальна швидкість передачі, Мбіт / сек Особливості
каналу реальна
802.11a 5 ГГц 108 40 чутливий до перешкод
802.11b 2,4 ГГц 11 5 працюють старі пристрої
802.11g 2,4 ГГц 54 24  
802.11n 2,4 ГГц,
5 ГГц
150 55 при 1 антені
300 110 при 2-х антенах
450 165 при 3-х антенах
600 220 при 4-х антенах
802.11ac 5 ГГц 433-6770 більше 200 залежить від кількості антен.

Останній стандарт (802.11ac) тільки в 2014 році почав впроваджуватися. В першу чергу використовується для підключення до провайдера. Але, незважаючи на це, деякі топові моделі телефонів і планшетів вже його підтримують. Більшість телефонів, планшетів, які підтримують стандарт 802.11n, мають тільки одну WiFi антену, тому максимальна реальна швидкість у них 55 Мбіт/с.

У таблиці стандарти представлені в порядку їх появи. Нові стандарти мають зворотну сумісність, тобто якщо у Вас ноутбук працює в стандарті 802.11b, він нормально підключиться до Wi-Fi роутера 802.11n, але при цьому швидкість обміну даними буде не більше 11 Мбіт/сек. Слід врахувати, що в цей момент часу вся точка доступу перемикається в цей режим, тобто всі абонентські пристрої будуть працювати за стандартом 802.11b.

Швидкість Wi-Fi не повинна бути менше швидкості інтернету, інакше роутер буде “різати” швидкість. 
Якщо швидкість Wi-Fi вашого ноутбука (планшета) буде нижче швидкості Wi-Fi роутера та інтернету, тоді проблема зниження швидкості буде в вашому пристрої.
Швидкість по проводах (через Lan-порт) зазвичай вище ніж по Wi-Fi.

При покупці роутера необхідно уточнити максимальну кількість пристроїв, які одночасно можуть бути до нього підключені і ця кількість повинна бути більше, ніж домашніх пристроїв. До речі, не забувайте про перспективу.

Кожен WiFi маршрутизатор має одну або кілька антен. Вони можуть бути зовнішніми або внутрішніми. Слід врахувати, що при підключенні пристрою до роутера по WiFi створюється умовно 2 канали передачі – від роутера до пристрою (Rx) і від пристрою до роутера (Tx). Найчастіше проблема виникає в другому каналі, так як зазвичай потужність передавача пристрою значно менше, і сигнал, наприклад, від смартфона просто не дістає до роутера.

Сигнал WiFi сильно слабшає проходячи через товсті стіни, і може бути така ситуація, що смартфон роутер “бачить”, але підключиться не може (НЕ створюється другий канал). Це слід враховувати при виборі місця установки для WiFi роутера – при правильній установці зона WiFi буде по всій квартирі. Дотримуйтесь наших рекомендацій щодо встановлення роутера.

Зверніть увагу! Орієнтовна площа покриття роутера з однією антеною – до 50 квадратних метрів!

Захист мережі Wi-Fi

Радіус дії мережі не обмежується межами Вашої квартири, що дозволяє іншим людям отримати доступ до Вашої мережі. Щоб захистити мережу від зловмисників, необхідно налаштувати відповідно свій роутер.

У більшості роутерів використовуються такі стандарти шифрування даних:

  • WEP (Wired Equivalent Privacy) – цей стандарт вразливий. У мережі дуже багато програм для злому Wi-Fi, захищених цим стандартом;
  • WPA (Wi-Fi Protected Access) – використовується ключі для шифрування довжиною до 128 біт (технологія TKIP);
  • WPA2 (Wi-Fi Protected Access версія 2) – використовується ключі для шифрування довжиною до 256 біт (технологія AES).

Рекомендуємо використовувати режим WPA2 для захисту вашої бездротової мережі.

Для більшого захисту можна використовувати фільтрацію MAC-адрес або режим прихованого ідентифікатора SSID. Ці методи є в більшості роутерів.

У деяких моделях може бути використана функція WPS (Wi-Fi Protected Setup) (в пристроях TP-Link вона називається QSS (Quick Security Setup)) – налаштування бездротової мережі при використанні даної технології займає мінімальний час і корисна тим, хто не хоче заглиблюватися в настройки роутера.

Існує 2 типу підключення при використанні даної функції:

  • апаратне – натискається кнопка WPS на кілька секунд на роутері і на обладнанні, що підключається, і через деякий час (до 1 хв.) ці пристрої самі підключаться. Надалі підключення буде здійснюється автоматично;
  • програмне – на пристрою при підключенні потрібно ввести PIN-код, який є на етикетці роутера, далі майстер підключення до мережі зробить всі необхідні налаштування сам. В кінці необхідно буде запам’ятати (або встановити свій) ключ WPA2. Цей ключ Ви будете використовувати при підключенні інших пристроїв до Вашої точки доступу.

Раніше, в перших версіях цієї функції, безпеку її використання була дуже низькою. Зараз вона доопрацьована і, як запевняють її творці, для злому необхідно витратити близько року. При використанні даної функції будьте уважні, і показуйте PIN-код тільки тим, кому довіряєте. Якщо якимось чином даний PIN-код стане відомий стороннім, тоді відключіть в налаштуваннях цю функцію і налаштуйте, в разі потреби, бездротову мережу вручну.

Екологічність Wi-Fi

На сьогодні вплив Wi-Fi на організм людини не досліджено, але блукає дуже багато чуток про його шкоду. Для зменшення його впливу є функція зменшення потужності передавача. У більшості маршрутизаторів встановлюється рівень потужності передавача: високий, середній, низький. Це допоможе найточніше налаштувати потужність передавача, що дозволяє забезпечити найменшу потужність випромінювання і при цьому мати стабільний інтернет.