Що впливає на роботу Wi-Fi мережі?
Що може бути причиною переривистої чи нестабільної роботи бездротового підключення?
Як відомо, у бездротових мережах як середовище розповсюдження сигналу використовуються радіохвилі (радіоефір), та робота пристроїв і передача даних в мережі виконується без використання кабельних з’єднань.
У зв’язку з цим, на роботу бездротових мереж впливає безліч перешкод.
Далі наведемо список самих розповсюджених причин, що впливають на роботу бездротових мереж Wi-Fi (IEEE 802.11b/g/n)
1. Інші Wi-Fi-пристрої (точки доступу, бездротові камери та інше), що працюють в радіусі дії вашого пристрою та використовуючи цей самий частотний діапазон
Річ у тому, що Wi-Fi-пристрої схильні до впливу навіть невеликих перешкод, які створюються іншими пристроями, які працюють в тому самому частотному діапазоні.
В бездротових мережах використовується два частотних діапазони — 2,4 та 5 ГГц. Бездротові мережі стандарту 802.11b/g працюють в діапазоні 2.4 ГГц, мережі стандарту 802.11a — 5 ГГц, а мережі стандарту 802.11n можуть працювати як в діапазоні 2.4 ГГц, так і в діапазоні 5 ГГц.
Частотний діапазон який використовується та експлуатаційні обмеження в різних країнах відрізняються.
В смузі частот 2.4 ГГц для бездротових мереж доступні 11 чи 13 каналів шириною 20 МГц (802.11b/g/n) чи 40 МГц (802.11n) з інтервалами 5 МГц між ними. Бездротовий пристрій, використовуючий один з частотних каналів, створює значні перешкоди на сусідні канали. Наприклад, якщо точка доступу використовує канал 6, то вона створює значні перешкоди на канали 5 та 7, а також, меншою мірою, – на канали 4 та 8. Для виключення взаємних перешкод між каналами необхідно, щоб їх несущі частоти відстояли друг від друга на 25 МГц (5 міжканальних інтервалів)
На картинці показано спектри 11 каналів. Кольорове кодування зазначає групи непересічних каналів – [1, 6, 11], [2, 7], [3, 8], [4, 9], [5, 10].
Бездротові мережі, розташовані в межах однієї зони покриття, рекомендується налаштовувати на непересічні канали, на яких буде спостерігатись менше інтерференції* та коллізій (конфліктів). Для протоколу 802.11n номери непересічних каналів – 1, 6 та 11 (для ширини каналу 20 МГц), з шириною каналу 40 МГц – це канали 3 та 11.
* Інтерференція – сигнал, який передають інші випромінювачі (вони можуть бути чи не бути частиною вашої мережі Wi-Fi) на тому ж каналі (чи близькому до нього), на якому працює ваша точка доступу.
Для визначення найбільш вільного каналу Wi-Fi можна скористатись спеціальним додатком Wi-Fi Analyzer.
2. В деяких випадках на точці доступу рекомендується зменшити потужність сигналу Wi-Fi до рівня 50-75%
2.1 Використання занадто великої потужності випромінювання сигналу Wi-Fi не завжди значить, що мережа буде працювати стабільно та швидко.
Якщо радіоефір, в якому працює ваша точка доступу, занадто завантажений (при перегляді бездротових мереж ви спостерігаєте велику їх кількість та сила сигналу висока), то може позначатися вплив внутрішньоканальних і міжканальних перешкод. Наявність таких перешкод впливає на продуктивність мережі, оскільки сильно збільшують рівень шуму, що призводить до низької стабільності зв’язку через постійну перевідправку пакетів. У цьому випадку рекомендуємо знизити потужність передавача в точці доступу.
Якщо налаштування зменшення потужності передавача ви не знайшли в точці доступу, то це можливо зробити іншим шляхом: по можливості збільшити відстань між точкою доступу та адаптером; відкрутити антену на точці доступу (якщо така можливість передбачена в пристрої); при наявності знімних антен – використовувати антену з більш низьким коефіцієнтом посилення сигналу (наприклад, з коефіцієнтом посилення 2 dBi замість 5 dBi).
2.2 Потужність передавача точки доступу в роутері зазвичай вище у 2-3 рази, ніж на мобільних пристроях (ноутбук/смартфон/планшет). В зоні покриття мережі можуть бути такі місця, де пристрій користувача буде чути точку доступу гарно, а точка доступу чути пристрій буде погано чи взагалі не буде чути (ситуація, коли сигнал на пристрої є, а зв’язку немає). В каналі зв’язку виникає асиметрія від різних значень потужності та чутливості приймачів.
Для забезпечення гарного рівня сигналу необхідно, щоб між пристроєм та точкою доступу було найбільш можливе симетричне з’єднання, що точка доступу та пристрій впевнено тримали зв’язок. Як би це не виглядало, але для усунення асиметрії та отримання більш стабільного зв’язку інколи необхідно знизити потужність передавача в точці доступу.
3. Bluetooth-пристрої, бездротові клавіатури та миші, що працюють в зоні покриття вашого Wi-Fi-пристрою
Bluetooth-пристрої, бездротові клавіатури та миші працюють в частотному діапазоні 2.4 ГГц, а відповідно, можуть впливати на роботу точки доступу та інших Wi-Fi-пристроїв.
4. Великі відстані між Wi-Fi-пристроями
Необхідно пам’ятати, що бездротові пристрої Wi-Fi мають обмежений радіус дії. Наприклад, точка доступу Wi-Fi стандарту 802.11b/g має радіус дії до 60 м в приміщенні та до 400 м на відкритій місцевості.
В приміщенні дальність дії бездротової точки доступу може бути обмежена десятком метрів — в залежності від конфігурації кімнат, наявності капітальних стін та їх кількості, а також інших перешкод.
5. Перешкоди
Різні перешкоди (стіни, стелі, меблі, металеві двері та інше), що знаходяться між Wi-Fi-пристроями, можуть частково чи значно поглинати радіосигнали, що призводить до часткової чи повної втрати сигналу.
В містах з багатоповерховою забудовою головною перешкодою для радіосигналу є будови. Наявність капітальних стін (бетон+арматура), листового металу, шпаклівки на стінах, сталевих каркасів і т.п. впливає на якість радіосигналу та може значно псувати роботу Wi-Fi-пристроїв.
В поміщенні причиною перешкод радіосигналу також можуть бути дзеркала та тоновані вікна. Навіть тіло людини послаблює сигнал приблизно на 3 dB.
Нижче демонструється таблиця втрати ефективності сигналу Wi-Fi при проходженні через різні середовища.
Інформацію наведено для мережі яка працює в частотному діапазоні 2.4 ГГц:
Перешкода | Додаткові втрати (dB) | Ефективна відстань* |
Відкритий простір | 0 | 100% |
Вікно без тонування (відсутнє металізоване покриття) |
3 | 70% |
Вікно з тонуванням (металізоване покриття) |
5-8 | 50% |
Дерев’яна стіна | 10 | 30% |
Міжкімнатна стіна (15,2 см) | 15-20 | 15% |
Несуща стіна (30,5 см) | 20-25 | 10% |
Бетонна підлога/стеля | 15-25 | 10-15% |
Монолітне залізобетонне перекриття | 20-25 | 10% |
* Ефективна відстань – демонструє наскільки зменшиться радіус дії сигналу Wi-Fi після проходження відповідної перешкоди в порівнянні з відкритим простором.
Наприклад, якщо на відкритому просторі радіус дії сигналу Wi-Fi до 200 м, то після проходження однієї міжкімнатної стіни він зменшиться до 200 м * 15% = 30 м. Після другої ще раз 30 м * 15% = 4,5 м. А після третьої 4,5 м * 15% = 0.67 м. Таким чином, можливо припустити, що через дві міжкімнатні стіни (товщиною не більше 15 см) мережа Wi-Fi буде працювати, а через три стіни скоріше за все з’єднання встановити не вдасться.
Поза помешкань впливати на якість сигналу може ландшафт місцевості (наприклад, дерева, ліси, пагорби).
Атмосферні перешкоди (у випадку, якщо радіосигнал передається поза помешкань).
6. Різна побутова техніка, що працює в зоні покриття вашого Wi-Fi-пристрою
Перерахуємо побутову техніку, яка може бути причиною погіршення якості зв’язку Wi-Fi:
- Мікрохвильова піч. Цей пристрій може погіршувати рівень сигналу Wi-Fi, оскільки зазвичай також працює в діапазоні 2,4 ГГц.
- Дитячі радіоняні. Ці пристрої також працюють в діапазоні 2,4 ГГц.
- Електродвигуни, бездротові динаміки, бездротові телефони та інші бездротові пристрої.
- Зовнішні джерела електричної напруги, такі як лінії електропередач та силові підстанції, можуть бути джерелами перешкод